Porówanie dwóch sposobów wymiany kryptowaluty: tradycyjnej i peer-to-peer.

W miarę jak bitcoin stale się rozwija, ludzie stają się coraz bardziej kreatywni w sposobie przeprowadzania transakcji. Handlowcy i inwestorzy stale myślą o nowych sposobach na zwiększenie wygody, bezpieczeństwa i w tym przypadku większej elastyczności swojej działalności. Rezultatem są narodziny rynku peer-to-peer (P2P). Czym on jest i jak działają? Który starszy model został przez niego zastąpiony?

Tradycyjna wymiana kryptowaluty.

Wiemy, co myślisz: jak giełda bitcoin może być „tradycyjna”, skoro nie ma nic tradycyjnego w tym nowym cyfrowym atucie? Platformy te są nazywane tradycyjnymi giełdami, ponieważ, były one tak długo, jak bitcoiny były wokół. Nieistniejący już Bitcoinmarket był pierwszą giełdą, która pojawiła się na scenie w 2010 roku, rok po wprowadzeniu bitcoinu przez Satoshi Nakamoto. Po raz pierwszy został on potraktowany jako towar, skutecznie ustanawiając rynek, który byłby kamieniem węgielnym, na którym miałby zostać zbudowany gmach bitcoinu. Dlatego nazywamy je tradycyjnymi.
Jak to działa? To proste. Działa przede wszystkim poprzez wykorzystanie tzw. „order booków” do dopasowania kupujących i sprzedających. Są to elektroniczne listy, na których można składać oferty kupna i sprzedaży na srebrnej tacy. Wystarczy, że wybierzesz ofertę, która Ci się spodoba, a platforma pomoże Ci sfinalizować transakcję, działając jako pośrednik pomiędzy Tobą a sprzedającym.
Aby jeszcze bardziej uprościć sprawę, tradycyjne giełdy często łączą konto bankowe użytkownika z jego kontem handlowym, co ułatwia, przyspiesza i usprawnia handel.
O to chodzi. Są one łatwe w użyciu, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego wydają się bardziej atrakcyjne dla początkujących handlowców. Nie są to jednak jedyni popularni gracze na tej scenie.

Handel bitcoinami peer-to-peer.

Chociaż rynki P2P weszły na rynek dopiero niedawno, to w ostatnich latach stały się one znacznie bardziej popularne. Dlaczego to się stało? Ponieważ pozwalają one na personalizację transakcji i interakcję z prawdziwymi ludźmi.
Podobnie jak ich bardziej znany starszy brat, giełdy peer-to-peer wykorzystują księgi zamówień, aby połączyć kupujących i sprzedających. Na tym jednak kończą się podobieństwa. Zamiast pełnić rolę pośrednika między kupującym a sprzedającym, kontaktują się z przedsiębiorcami tylko w przypadku sporu. Oznacza to, że kupujący i sprzedający sami przeprowadzają transakcję.
Na tym etapie prawdopodobnie zadasz sobie pytanie: „Czy nie jest łatwiej korzystać z tradycyjnej wymiany bitcoinów, ponieważ obsługują one wszystko bezpośrednio?” W pewnym sensie tak. To jest prostsze. Jednak umożliwiając kupującym i sprzedawcom samodzielne przeprowadzenie transakcji, giełdy peer-to-peer oferują swoim handlowcom pełną elastyczność w zakresie płatności.
Jak to rozumieć? Powiedzmy, że chcesz sprzedać swoje pióro. Zaczynasz przyjmować oferty na swoje genialne narzędzie do pisania. Niektóre oferują pieniądze, ale kilka osób oferuje przedmioty takie jak marker lub ołówek. W tym momencie masz możliwość wyboru formy, w jakiej chciałbyś otrzymać płatność.

Badanie porównawcze dwóch sposobów wymiany.

Z punktu widzenia kupującego jest to możliwość uzyskania pożądanego przedmiotu w zamian za coś innego niż pieniądze. Jest to ta sama zasada na rynkach bitcoinów typu peer-to-peer. Chcesz kupić krypto walutę? Na tych platformach znajdują się sprzedawcy, którzy są skłonni przyjmować gotówkę, płatności za pośrednictwem portfeli internetowych, a nawet kart podarunkowych. Chcesz sprzedać? A czego chcesz w zamian?
Zasadniczo, można zapłacić za wszystko, co sprzedawca zaakceptuje. Tak właśnie działają targowiska peer-to-peer. Najczęściej będziesz miał do wyboru setki metod płatności. Widzisz? Całkowita elastyczność.
Oprócz elastyczności, istnieją protokoły bezpieczeństwa. Kiedy sprzedający otrzyma swoją wpłatę, może zwolnić krypto walutę umieszczone na depozycie i transakcja zostanie zakończona. Usługi te zabezpieczają transakcje zarówno dla kupującego jak i sprzedającego, tworząc bezpieczniejsze środowisko handlowe dla wszystkich.

Który model wybrać?

Wymieniliśmy niektóre z zalet każdego rodzaju platformy handlowej, ale zbadajmy je najbardziej szczegółowo. Porównamy je na podstawie czterech głównych kategorii: cena, szybkość, łatwość obsługi i dostępność.
Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy przy wyborze między nimi, jest cena: opłaty są pobierane w różny sposób na każdej platformie. Wspomnieliśmy, że giełdy bitcoin są generalnie bardziej atrakcyjne dla początkujących traderów, ponieważ platformy te działają jako pośrednik, który towarzyszy im na każdym kroku.
W związku z tym pobierana jest opłata za pomoc udzielaną przez platformę. Mimo, że opłaty te nie istnieją po stronie rynku P2P, istnieją opłaty portfeli obsługujących Twoje aktywa. Opłaty te mogą się różnić w zależności od platformy, ale na ogół nie są zbyt wysokie.

Dalej, porozmawiajmy o szybkości. Po raz kolejny pojawia się pojęcie pośrednika, tym razem na lepsze. Ponieważ platforma jest tam, aby pomóc, handel może być szybszy na tradycyjnej giełdzie. Ponadto, dzięki bezpośredniemu połączeniu Twojego banku z Twoim kontem handlowym, płatności są bardziej bezpośrednie. Mimo to, handel na rynku peer-to-peer nie jest wcale powolny, ale jeśli porównać te dwa, tradycyjne giełdy mogą mieć niewielką przewagę.
Co z łatwością obsługi? Na początku wydaje się oczywiste, że giełdy bitcoin mają przewagę: platformę, która działa jako pośrednik, połączone konta bankowe i wszystko. W porównaniu z innymi targowiskami, rynek ten ma trudniejszą krzywą uczenia się, ale nie jest to takie trudne. Kiedy już zrozumiesz jak działa peer-to-peer, Twój handel będzie przebiegał jak w zegarku.
Przejdźmy do ostatniej kategorii: dostępność. Jest to miecz obosieczny – połączenie między rachunkami bankowymi a rachunkami handlowymi. Jeśli masz konto bankowe, to w porządku! Będziesz miał łatwy dostęp do tradycyjnej wymiany bitcoinów. Jednak nie będzie to takie łatwe dla wszystkich.
Giełdy oferują rozwiązanie dla tych, którzy mają ograniczony dostęp do usług bankowych lub nawet nie mają go wcale. Mogą one być również alternatywą dla tych, którzy nie chcą łączyć swoich kont bankowych.

Twoje transakcje – Twoja droga.

Sądząc po ich zaletach i wadach, jasne jest, że szczerze mówiąc, nie ma zwycięzcy. Wszystko sprowadza się do tego, jak chcesz prowadzić swój biznes. Dokonując wyboru między nimi, spróbuj zadać sobie te pytania:

  1. Czy preferuję wysoce spersonalizowaną formę handlu?
  2. Kiedy rozpocznę transakcję, z której metody płatności będę korzystał najbardziej?
  3. Jak będzie wyglądał mój styl handlowy?

Oba są doskonałymi opcjami, a wybór zależy wyłącznie od Ciebie. Być może najlepszą rzeczą do zrobienia w tym momencie jest spróbować. Możesz wypróbować oba rodzaje platform z najniższymi możliwymi kwotami, aby zobaczyć jak działa handel na każdej z nich. Kiedy już poczujesz się komfortowo z danym typem, możesz zacząć zwiększać swoje operacje handlowe.

Sposób handlu nie jest ustalony raz na zawsze. W końcu zawsze chodzi o twoje pieniądze, a ty powinieneś móc z nich korzystać, jak chcesz. To normalne, że ludzie mają swoje własne preferencje, i dotyczy to również wymiany bitcoinów. Studiowanie różnych wyborów może być czasami najciekawszą częścią tego handlu.

Źródła:

  1. https://www.investopedia.com/terms/c/cryptocurrency.asp
  2. https://www.kantorywalut.pl/jak-kupic-bitcoina-i-kryptowaluty-za-pomoca-paypal/
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryptowaluta